... 2006. január 27. Mozart születésének 250. évfordulója. 24 hours Mozart, hirdetik a tv-adók reklámjai: EGY EGÉSZ NAP MOZARTTAL. Évekkel ezelőtt a 24 hours Bach volt a szenzáció. Akkoriban írtam: „Harminchat, vagy netán 48 óra Bach? És aztán – jöhetne az EGY HÉT MOZARTTAL? Nem is volna fantasztikus ötlet: bearanyozná életünket, hét napon át.” Íme, előttünk áll a MOZART-ÉV, 365 napon át valahol a világban felcsendül egy Mozart-mű, talán több is egyidőben, és mindenkiben lesz egy villanásnyi visszagondolás minden egyes mozarti mű felhangzásakor arra a 250 évvel ezelőtti 1756. január 27-i pillanatra, amikor a Mozart-papa szerint „a csodalény” megszületett. A teljes idézet még sokatmondóbb: „a csodalény, akinek Isten megengedte, hogy Salzburgban szülessék meg”. Az apa tudatában volt fia abszolút rendkívüliségének, ezért akarta oly gondosan irányítani fia egész életét.
Mozartot – életének második napján – manapság úgy tűnik: sietősen – megkeresztelték a salzburgi székesegyházban JOHANNES CHRYSOSTOMUS, WOLFGANGUS, THEOPHILUS névre. Az első két név január 27-re, Aranyszájú Szent János ünnepére utal. Wolfgangus anyai nagyapjának neve, a Theophilus pedig keresztapjáé. Mozart később a latin Amadeust használta, esetenként az Amadé vagy a Gottlieb alakot. Nomen est omen: akit az Isten szeret, vagy aki Istenbarát, abban az értelemben is, hogy Istenközeli lény. Személyében az isteni csoda földre szállt. Egy kistermetű, selymeshajú, finom arcélű, lobogó, csillogó szemű lény alakjában. Aránylag kevés külsőség mutatja lényének kozmikus nagyságát, végtelenségét, egyedülvalóságát. A róla fennmaradt korabeli rajzok, festmények is csak részben ragadják meg lényének szellemi csodavoltát. Ennek dacára érdemes végignéznünk ezeket az emlékeket a kisgyermek Mozarttól Joseph Lange 1789-es befejezetlen portréjáig. 24 óra Mozart, be jó volna 24 kis írásban felidézni Mozart szellemi-zenei VILÁGÁT.
*
Sokáig elkerülte figyelmemet a hatéves Mozart portréja, abban a lila díszruhában, amely eredetileg Miksa főherceg számára készült, de Mária Terézia Wolfgang Amadeusnak ajándékozta (olajfestmény, Lorenzoni műve). Rendkívül önérzetes, magabiztos kis emberként mutatja meg Mozartot, aki remdületlenül hisz egyéni képességeinek rendkívüli voltában. Belső egyensúly sugárzik kerek, kedves kis arcocskájáról. Bal kezét díszes mellényébe dugja, bájos elengaciával. Jobb keze mutatóujját finom figyelmeztető mozdulattal előre nyújtja. Első pillanatra mintha felnőtteket utánozna, de – figyelmesebben szemlélve – teljes lényét adja, életkoránál jóval idősebb gesztusokkal árulkodva koraérettségéről. Már túl van első kompozícióin, egy Andante és egy Allegro tételén, amelyek 1761 elejéről származnak. Ebben az évben kerül sor első nyilvános fellépésére is a salzburgi egyetemen, egy színházi előadás keretében. Korabeli feljegyzések szerint: „csodálatosan játszik, szellemes, élénk, bájos”. Korabeli újsághír szerint: „felnőtt módon játszott, tudott különböző stílusokban rögtönözni, lapról kísérni, letakart billentyűzeten adott témához basszust szerkeszteni, és megnevezett bármely hangot, amit megszólaltattak.”
A kisgyermek Mozartról számos anekdota, történet, visszaemlékező jellemzés szól. Ezek közül a Mozart nővére számára, a család barátja, J. A. Schachtner (salzburgi udvari trombitás, hegedűs és csellista) készítette beszámolóból szoktak idézni. Tőle származik, hogy Mozart anélkül, hogy egyetlen hegedűleckét vett volna, lapról el tudott játszani egy második hegedűszólamot, és hogy négy- vagy ötéves volt, amikor megpróbált versenyművet komponálni. Leírja, hogy Mozart szelíd és gyengéd természetű volt. Félt a trombitától... Figyelemreméltó megjegyzés, Mozart egész életében kerülte a durvaságot, operáinak realisztikus erőszakjeleneteit is gyönyörű zenékbe ágyazottan tárja hallgatósága elé. Talán senkisem látott jobban bele az élet egész drámaiságába, mint éppen Ő, és éppen ezért óvakodott a zenét az élet fizikai realitásainak, durva érzéktelenségeinek sodrába dobni. AZ ÉLETET FELEMELTE A SZELLEM MAGASÁBA.