Muszka Sándor Ennyi ha történt című verseskötetének egyik-másik verssor a bulgakovi estékről ismerős – „Gyerekkoromból egy kertre emlékszem”... „Zárjuk uram hát / Mint bankok az évet”... „Szóljon e dal hát / Terólad Ivett” (Újra, Zárjuk uram, Ivett). Ugyanez a hang mesél a kötetben végig, 2x30 versen keresztül, s e hang érezhetően egyvalakihez tartozik.
Olvasó, ha kezedbe veszed a könyvet, helyezd magad kényelembe. Ha fejedben puszta kötelességből is némi elméleti sablon lenne a versolvasásra vonatkozóan, miszerint például csak a szöveg létezik, senki-semmi más, vagy: az olvasó teremt értelmet a versnek... nos az ilyen és hasonló megfontolásokat most nyugodtan félreteheted.
Itt valaki mesél. Egy vágáns költő a huszonegyedik századból? Villoni kalandok képzelt hőse? Bárki legyen is: a szavak mögött, avagy a szavakból kirajzolódik egy arc, egy én, aki jól megfér szöveggel és olvasóval egyaránt. Mesél magáról, vagy fordítva: történetekből teremti meg magát. Egy nagyra duzzadt, töredékes én születik, mint ahogy azt Kopacz Attila furcsa, groteszk borítóterve sugallhatná? Vagy hírhedt kalandor, ki szeretői névsorát hirdeti ki? Zsivány, ki vaskos tréfát űz, poénkodik?
Úgy tűnik, a tetszelgésnél, magamutogatásnál mélyebb vonásai is vannak a megidézett alaknak: „Kocsim két lábam / Étkem papsajt / Kútvíz borom / S a nyolcadik nap / Rossz térdem többé / Nem bírt emelni /Egy árokba dőltem / S dugába mind / Tervem hogy téged / S a tengert elérem / Egy szekér szedett fel / A tizedik nap” (Semmi különös). Mert a keresés gesztusai is beleíródnak a fiktív életrajzba, mely e dalokból, balladákból összeáll. Keresni: a társat és Istent. Pörölni néha mindkettővel. És közben élni valahogyan. Számot adni a történtekről, számba venni és számon kérni őket – mindez testamentum-szerűnek tűnik. Talán az is. „Készül a leltár” – hangzik el Múlik című versben, a kötet első felének záró darabjában.
Kalandok, szenvedések, bűnök, szerelmek leltára hát az Ennyi ha történt? Én-te viszonyok leltára? Ez utóbbi tézis mellett szólhat a kötet felosztása, és a két alcím, amely köré a 30-30 dal szerveződik.
A Mint ki tükrébe köpött címet viselő első rész többnyire valamiféle önmeghatározás próbálkozásait tartalmazza (Egy napon, Semmi különös, Felé az ég), fiktív önarcképet, vagy ha úgy tetszik: akár sors-képet, mely szükségszerűen többszemélyes – magába foglalja az anya alakját, a szintén megszólított vagy a többes szám első személybe beleértett barátokat és a társat is. De „terepnapló” (a szó az egyik vers címe) is egyben ez a gyűjtemény, időben s földrajzi távlatokban megszerkesztett sors-térkép gyermekkortól kórházig és börtöncelláig, Kézditől Kolozsvárig, Győrig s a Moszkva térig. Az élet-tablót sirámok (Újra nap, Guátemálá), krimi- és nyomor-ballada (Visszavált, Közben) és szakrális-profán fohászok (Értem, Per, Aludj) teszik még átfogóbbá, általánosabbá.
A második rész, a Hány s hogy fér egy nőbe, beilleszkedik az első „fejezet”-ben megteremtett narratív kontextusba és hangulatvilágba, és egyúttal továbbíródik benne a „történet”. A pajzán hangvétel felerősödik, a játékosság nagyobb teret kap, és a pajkos énekek könnyedségében kissé feloldódik a korább mégiscsak érezhető komorság. Azonkívül pedig nemcsak frivol, hanem már-már szentimentális vallomásokat-üzeneteket is olvashatunk itt (Üzenem, Maradj, Meglehet), a versek alaptónusát azonban leginkább a szerelem, a szomorúság és az ironikus tréfa keveredése adja meg (ld. Igen szerelmem). A kötetzáró vers (Őrzök s hiába) nemcsak a szerelem-témát summázza, hanem korábbi motívumokat is felidéz (bordélyház, börtön, kórház), befejezését pedig sors-összegzésnek vagy akár ars poeticának is tekinthetjük: „Ősz van s cellámnak / Falán a napfény / Egyre vékonyabb / Csíkokban pásztáz // (...) Nagyon szeretlek / Karcolom pléhvel / Lírám a falra / Míg szétmegy az ágytál”.
Így fejeződik be a történet, mely aligha továbbírható, kiegészíthető. Mintha egy másik történetnek kellene következnie ezután, vagy legalább is már nem börtön- és kórház-daloknak, nem Ivettnek és nem Adriannak. De ez csak találgatás, a meglódult fantázia spekulációja.
Hasonlóképpen felötlik az a kérdés is, hogy merre mozdul el a mostanihoz képest az eddig viszonylag egységes, mondhatni egynemű formavilág. Mert az Ennyi ha történt költőjének (túl azon, hogy hangütése groteszk, ironikus, pajzán, vagy néhol borongós) vállalt attitűdje az egyszerűség. Nem bombasztikus képekkel, nem bonyolult metrummal vagy csengő-bongó rímekkel kacérkodik. Hatása inkább a természetesség erejében rejlik, a könnyed zeneiségben, a kissé hanyag, fesztelen modorban. Mondandóját a rövid sorok, a laza szerkezetek, mondatfoszlányok teszik nemcsak élőbeszéd-szerűvé, hanem egyben talányossá is. A kérdés talán valójában nem is több, csupán annyi, hogy az újdonság erejével ható, belső lüktetést sem nélkülöző hang milyen pontokon módosítható, variálható, finomítható avagy élesíthető, mi adhat neki egyénibb, összetéveszthetetlenebb karaktert? Továbbá: hol és menyire fenyegeti ezt a fajta költészetet a banalitás, a sablonosság veszélye – akár kép, akár hangzás szintjén – (itt például az Újra című versre gondolok: „Egy házra emlékszem az asztal terítve / A megszelt kenyérre s az ájtatos bor / Szavak ízére egy lányra emlékszem / S üres szobákra mit elnyel a por”)?
A legelején azt állítottam, hogy az olvasó kényelembe helyezheti magát, amikor kezébe veszi a könyvet. Miért? A fennebb említett jellegzetességek mellett legfőképpen talán azért, mert valahogy pihentető, felüdítő az a szinte paradox naiv dekadencia, mely az Ennyi ha történt verseit szinte teljességükben jellemzi (álljon itt illusztráló példaként egy intertextus, az Így lett című vers néhány sora: „Később a pénzed / Vitt ki s szerencsém / Hason a vámnál / Több héten át // ››Konok te nékem / Munkát szereztél / Minden baj ebből / Származott lásd‹‹”).
Azt hiszem, ez a naiv dekadencia és a humor teszi, kedves olvasó, hogy enyhe fintor ül ki arcodra, s önmagadat is fricskázó mosoly moccan szájad szögletében. Mintha megbocsájtanál egy percre magadnak és az embereknek úgy általában, amiért néha gonoszak és ostobák.
Muszka Sándor: Ennyi ha történt. Erdélyi Híradó Kiadó, Kolozsvár, 2005.