Nem kell gondolkodnia, hogy mi fog a karácsonyfa alá kerülni, annak, aki a hatalmas árukavalkádban rábukkan a Kincses Képeskönyv első két könyvére. A Kolozsvárt, illetve Marosvásárhelyt bemutató sorozat igazi időutazásra csalogatja az olvasókat. S bár a szerkesztő Zágoni Balázs megemlíti, hogy a tavaly indított sorozatot elsősorban tíz-tizenkét éves gyerekeknek szánják, bizton állíthatjuk, hogy a felnőtt olvasók is haszonnal és gyönyörűséggel forgatják majd. Több okból is kortalannak tekinthetjük a Kincses Képeskönyv-sorozat eddigi két darabját. Részben, mert a két várost bemutató rövid és lényegre törő fejezetek megírói (a kolozsvári képeskönyv esetében 15, a vásárhelyi esetében pedig 12, századokra bontott részt olvashatunk a felkért történészek és művészettörténészek tollából) a fontosabb történelmi, kulturális tudnivalókon túlmenően igyekeztek – talán nem mindenki által tudott – érdekesnek, csemegének szánt részletekkel is emberközelbe hozni a két város történelmét. Hogy a számtalan példa közül csak ízelítőül említsünk néhányat: a 20. század elejének kolozsvári körképét a Janovics Jenő által építtetett Mozifalva és a Pathé fivérek kolozsvári tevékenységének megemlítése teszik színesebbé, de nem marad ki a Casablancát rendező, Kolozsvárról induló Kertész Mihályra történő utalás sem. Ugyanígy az 1848-as marosvásárhelyi eseményekről szóló részből megtudhatjuk, miért nem szabad a forradalom évében a gyerekeknek papírsárkányt eregetniük.
A kötet illusztrációi miatt tekinthetjük továbbá a köteteket kortalannak. Számomra Jánosi Andrea illusztrációi miatt válik e két könyv igazi csemegévé – bár ebben az esetben az illusztráció talán rossz kifejezés. A képanyag ugyanis nemcsak illusztrálja a szövegszerű részeket, hanem önálló életre kel, s nem egy esetben a szöveg válik a kép illusztrációjává. Jánosi rajzaira éppúgy jellemző a kettősség, mint a fentebb említett szövegekre. A két város fejlődéstörténetének gyakran madártávlati ábrázolása csak első ránézésre tűnik madártávlatnak. Ha elmélyedünk a képekben, hallatlanul izgalmas hétköznapi események, emberi történetek rajzolódnak ki előttünk, amelyeket tovább erősít a rajzoló humora, részletekben megbúvó – s mint ahogy maga is utal rá – bruegheli vidámsága.
S hogy hogyan képzeli el a rajzoló az eljövendő kolozsváriak karácsonyát? Ezt is megtudhatják, ha kicsomagolják karácsonyi ajándékukat.
Szerkesztette Zágoni Balázs, illusztrálta Jánosi Andrea, Koinónia Kiadó, Kolozsvár, 2007, 2008.