"értsd meg a szót: árban és apályon"
Kereső  »
XX. ÉVFOLYAM 2009. 18. (536.) SZÁM — SZEPTEMBER 25.
 
Tartalomjegyzék Archívum
 
Demeter Zsuzsa
Bé-vezetés Kazinczyba
Petres László
Udvarok, terek lakója - Beszélgetés Fekete Vince költővel, a Székelyföld főszerkesztő-helyettesével
Szőcs István
JEGYZET - És mégis minden másképpen – van!
Ady András
Versei
Tóth Mária
Biciklivel a fák közé
Tar Károly
Versei
Fekete Vince
Versei
Szalma Réka
Versei
Vincze Ferenc
A dolmányos varjú vacsorája
A múltról és a rigóról
A rigónőről
Borbély András
Ami szent és ami vad (Erdély, helyhatározás)
Necz Dániel
Karrier
Sorbán Attila
Vaníliás gumicsont (regényrészlet)
Kozma Dezső
Arany János költő-arcképei
Xantus Boróka
Szétszórt csontokból összerakott múlt(ak)
Terényi Ede
MIÉRT HALLGATUNK ZENÉT? - meg – IGÉZETT zene
Októberi évfordulók
 
Terényi Ede
MIÉRT HALLGATUNK ZENÉT? - meg – IGÉZETT zene
XX. ÉVFOLYAM 2009. 18. (536.) SZÁM — SZEPTEMBER 25.

Embert, állatot lehet megigézni, növényt, kristályt, zenét nem lehet varázsigékkel „megrontani, szemmel verni, ráolvasással” mássá tenni. Vagy mégsem?
Ezen gondolkodtam el, miközben  egy új mű ismertetését hallgattam. Ékes szavakkal vonta gondolati, érzelmi varázsköpenybe a szerző a felhangzó muzsikát. Felajzva vártam a zenét. Csalódtam! Csúnya zeneszó csendült fel a kiejtett  IGÉK után. Bosszankodtam és egy idő után azon töprengtem, vajon nem bennem volt a hiba és én nem hallottam bele a zenébe a szavak igézetét? Lassan kezdett bennem megváltozni a zene keltette negatív élmény és hajlamos voltam a bevezető szavak igazát (IGÉZETÉT!) elhinni, rávinni a zenére, és a hallott zene egyszerre szépülni kezdett bennem. Mégigéztek – döbbentem a valóságra. Elhittem, amit a zenéről mondtak, és most már ezt élem, ezt hallom és nem az igazi zenét, a valóságosan hangzót, azt ami – mi tagadás – egyszerűen csúnya.
Zeneszerző lévén magam is ismerem a zeneigézés művészetét. Különleges alkalmakkor még be is mutattam ezt a zsonglőrmutatványt. Ugyan-arról a műről, három egymást követő csoportnak mást és mást rögtönöztem. Szárnyas szavakat a zenemű tartamáról, formai kivitelezéséről, dramaturgiájáról. A csillogó szemekből ítélve nemcsak hittek szavaimnak, de szinte szomjasan, „falták” a mondatokat, sokkal jobban, mint a megszólaló nagyon modern hangzásokat, amelyeket egyesek untak, mások elutasítottak. Nagyobb sikerem volt az ismertetéssel, mint a többször felhangzó zenedarabbal. Félek attól, hogy szavaimra jobban emlékeznek majd tanítványaim, mint a műből sugárzott élményre.
A 20. századi zene beleesett ebbe a csapdába és rátért a közvetlenül ható zenék helyett az IGÉZŐ ismertetésekre. Elérték, hogy nem a műveket hallgatjuk, hanem az ismertetéseket, és ezekre jobban emlékezünk, mint a művekre, amelyekről szóltak. A folyamat igazából régebben indult hódító útjára: a romantika szülte és nevelte föl, a 20. század csak szorgalmasan megőrizte és tovább fejlesztette a hagyományt. A művekhez ragasztott címekkel mint varázsigékkel jelent meg először a zeneigézés sámáni tudománya. Mert akaratlanul is sámánkodás volt az olyan címadás, mint például Holdfény szonáta, Sors szimfónia. Ha azt olvasom vagy mondom, hogy cisz-moll szonáta, ez pontos és igaz megjelölés, de nincs benne semmi zeneigézés. Ha egy modern effektus-zenének azt a címet adja szerzője, hogy Ionisation, az már szenzációnak számít, egyből mást hallunk a zenéből. Ezt a zenét megigézte a címe: a címet hallgatjuk, nem a zenét.
Igézni sokféleképpen lehet. Manapság leggyakoribb a látvány igézete. A könnyűzene csak ezzel és ebből él. Amikor hallgatjuk a kedvenc számainkat, akkor is a látványt idézzük fel képzeletünkben. A vonagló táncmozgások kavalkádját, a színes lézersugarak orgiáját, a hatalmas erőt sugárzó hangszórók zene-hegyvonulatát. A stadionnyi tömeget lenyűgözi a nagyság igézete, a mindent lebírás hatalmának mámora. Azt is tudják, hogy legközelebb ugyanez az igézet várja őket a nyolcvan-, százezres tömeg varázsgyűrűjébe beleolvadva.
Mesteri foka a zeneigézésnek, amikor a szerző belebújik egy másik alkotó bőrébe, például Schumannként a Chopinéba vagy esetleg egy korszak zenei stílusába, Prokofjevként a haydni világba. De mindez valahogyan megkerüli a lényeget, mert igazából nem is a zenét váltja meg varázsigékkel, hanem a zenehallgató tömeget vonja be bűvös igézetébe. Ezek a módozatok tetten érhetőek, elemezhetők, megtanulhatók, könnyen alkalmazhatók, de mindig csak bódítók, figyelmet elvonó zenei manőverek. Magát a zenét MEGIGÉZNI csak nagyon keveseknek sikerül és még nekik is csak ritkán. A legnagyobb zseniknek sem sikerül minden művüket a zeneigézet bűvkörébe vonni. Nagyon sok tényezőnek, elemnek, jelenségnek kell egyetlen pillanatban találkoznia, hogy az IGÉZET létrejöhessen. Ki kell várni a transzállapotot. A zeneszerző sámán titka ez.




Proiect realizat cu sprijinul Primăriei şi Consiliului Local Cluj-Napoca
Kiadványunkat Kolozsvár Polgármesteri Hivatala és Városi Tanácsa is támogatja

Redacţia Helikon susţine şi promovează municipiul la titlul de Capitală culturală europeană
Szerkesztőségünk támogatja a Városi Tanácsot az Európai Kulturális Főváros cím elnyerésében