Írásomnak eredetileg más címe volt: Üveggyöngy muzsikák közepette. Azért volt ez a cím, mert szinte belevesztem a C music Tv-adó varázslataiba. Káprázat ez a zenei és képi világ: hipnózis és szórakoztatás egyfajta különös egyensúlyban. Emlékeimben kerestem valami hozzá foghatót. Akkor ötlött fel képzeletemben az a mód, ahogyan az amerikai indiánoknak – egyáltalán mindenféle primitív népnek – hogyan adtak el az európaiak színes üveggyöngyöket és kaptak értük mesés értékeket aranyban, drágakőben, földterületben. A talmi szépség elbűvölheti az embert. A külső forma ezernyi tetszetős változatossága, a színek sziporkázása rendkívül megtévesztő lehet. Úgy látszik, megvásárolhatók vagyunk üveggyöngyökkel. Nem mondom keserűséggel, sokkal inkább valami békés, belső megnyugvással. Végül is az a szép, alkalomadtán a legszebb, amit őszintén annak érzünk. Az őszinteségen van a hangsúly. Az amerikai indiánok is őszintén hitték rendkívüli értéknek az ajándékba kapott üveggyöngyöket. Mi is így fogadunk manapság sok mindent a ruháktól az élelmiszereken át akár a művészet termékeiig. Az ideges (sőt idegtépő) 20. század után megnyugvásra vágyunk. Ez a század felkavart, megrázott, eltérített bennünket, és most egy olyan világban ébredünk, amelyben ezernyi új csoda vár bennünket. Vagy legalábbis azt szeretnénk, hogy ez ÍGY LEGYEN!
Kedvenc lapomat, a Természet-gyógyászt lapozgatom. Minden lapjáról a megnyugvás keresése, az egészséges életmódhoz vezető utak, módok felfedezése árad. Színes képeivel, tartalmával valósággal lenyűgözi az olvasót. Legszívesebben új nevet adnék a lapnak: HARMÓNIA. A júniusi, júliusi számban érdekes nevet pillantottam meg: DELHUSA GJON. Többször elolvastam: vajon ki lehet az illető, aki magyarul beszél, meditációs dalokat komponál és a cikkek szerint „lélekemelő” „popmeditációs” koncertek tervével áll elő, sőt az egyik hangversenyére már sor is került. Nevét albán származású énekes édesapjától kapta, és ösztönzést is a zenével és a misztikummal (az apa papnak szánta fiát) való „találkozáshoz”. A koncertplakát szerint: Lélekemelő, szeretet-meditációs koncert várja a közönséget, amely az előadás megkezdése előtt a bemutatóban ízelítőt kaphat holisztikából, számos természetgyógyászati eszköz, módszer gyógyítási eljárásaiból. Az is a különlegességek közé tartozik, hogy a szerző úgy döntött, nem magyarul, nem angolul, hanem szanszkrit nyelven fogja meditációs dalait énekelni, mert mint mondta: „a hindu energiák a világ legnyugodtabb energiái”; és még hozzáteszi: „A célom ugyanaz, mint Indiában tanultam, az öt vallás egységének elérése, a Szarvadharma, az, hogy mindenkinek tiszteljük az istenét. Egy újfajta időszámítást vélek felfedezni ezekben a koncertekben. Ez pedig egy általam tolmácsolt újfajta, szeretettel történő megszólítása az embereknek.” Megragadó gondolat, impozáns tudatos biztonság művészetének célját, jelentőségét illetően, és mélységes hit küldetésében.
Egyet lapozok, és máris a kezemben tartom egy másik muzsikus hitvallását zenéről, harmóniáról, istenkeresésről. KÖVI SZABOLCS a neve, és az elmúlt húsz évben tizennégy CD-albuma és négy DVD lemeze jelent meg. Kedvesen mesél kompozíciós módszeréről: „Amikor zenét szerzek, legtöbbször valamilyen szép helyre képzelem magamat, erdőbe, tó mellé, a tengerpartra, gondolatban madárrá válok, repkedek a föld felett. Elgondolom, milyen zenét játszana egy pásztor, aki a domboldalon furulyázva kíséri a nyáját, vagy milyen lenne a zenéje egy régi kor nálam sokkal természetközelibb életet élő emberének.” Ismerős, idilli kép. Ilyesmit sugall a „viszsza a természethez” 18. századi világa (képekben, zenében, szóban egyaránt!). Ilyesmit sugall a romantika számos Adagiója, legfőképpen Brahms. És persze a nagy klasszikusok zenéje, leginkább Mozart muzsikája önti magából ezt az istenkereső-megtaláló HARMÓNIÁT. És mi mégis új, gyógyító zenéket keresünk. Jól van ez ÍGY! Minden kor meg kell hogy találja a maga öngyógyítását, zenében is.
De az a néha szinte kétségbeesett vágy, amivel a gyógyítás útjait keressük, mást is jelez: GYÓGYULÁSRA VÁRUNK, MERT NAGYON BETEGEK VAGYUNK. Vajon miért lett az emberiség ilyen beteg? Mi a bajunk igazi forrása? A zene sem tud rá választ adni.