...kinyitom, mert most, a 2005-ös ó év végén számadásra készülök és választ várok gondjaimra, kétkedéseimre, reményeimre. Itt kopog türelmetlenül a 2006-os ÚJ ÉV: be akar lépni életünkbe. Mit hoz magával? Jót, rosszat, mégrosszabbat? Nagy kérdés, szorongva nézünk elébe. Idei számadásom más, mint a többiek, átléptem a 70-ik életévem bűvös határvonalát: más az, ami előtte volt, és más, ami utána következik. Kétszeres a számadásom. Ilyenkor fordulok a magam különbejáratú, jövendőt kutató, jósló kis házi MÁGIÁJÁHOZ.
Legelső emlékeim közül a könyv szeretete integet vissza. Mert szerettem a könyvet szép kiviteléért, bársonyos tapintatáért, finom szagáért, ami magán hordozza a beléfektetett nyomdászati munka hosszas eljárásainak minden „történését”, és szeretem a könyvet a könyvért, a benne foglalt Életért, Emberért, Gondolatért. Habzsoltam a könyveket. A középiskolás kor végéig majd minden fontosat elolvastam a világirodalomból, a magyar költészetből. Lassan kialakult egy szokásom, ami kezdetben magamnak is furcsának tűnt: kezdtem belelapozva olvasni új könyveimet. Azután meg csak úgy vaktában, valahol KINYITOTTAM és csak úgy beleolvastam a könyvbe. Észrevettem, hogy ilyen mágikus pillanatokban mindig találtam valami jelt, választ, gondolatot az éppen akkor engem foglakoztató problémára, kérdésemre. A kezdeti „véletlenekből” szokás lett, de nem akármilyen szokás. Nem lehetett akármikor kinyitni AZT A KÖNYVET. Nagyon rá kellett készülni, nagyon kellett koncentrálni, nagyon másképpen kellett KÉZBEVENNI a KÖNYVET. Megszületett a mágia a maga sajátos rítusával egyetemben: életem részévé vált.
Számadásra készülök, tehát KINYITOM A KÖNYVET...
Találomra nyúlok könyvszekrényem válogatott könyvei, partitúrái közé, vakon választok, lehet hogy könyvet vagy éppenséggel kottát hoz elém a sors keze. Ady-kötet jön le a „kozmikus távolságból”. Az utolsó versek összegyűjtött sorozata. És belenyitok a könyvbe. Még peregnek is a lapok, valahol megállnak. Itt volna a válasz emberi és alkotói szorongásaimra? „Élet, Élet, Élet, A jelen muzsikája, Nagy furdalására lelkemnek, Uram, segíts bennünket”. Bele-bele olvasok a versekbe: „Nyavalyg, miként a húr rossz kézben, az életem sarja / S elsodorja / Muzsikáját a jelen.” ... „S olyan jó volt, / Mert jó a szép, / Az Életnek szent Gangeszét / Mesevirágokkal / Fájón benyíladozni.”
Ezek már mind üzenetek, de még keresem az igazi jelt és íme itt van: BOLDOG ÚJ ÉVET „Ezúttal sírva, szépen / Forog meg lelkemnek régi / Gyermekes életében: Boldog új évet kívánok” – zeng, zengedez az első versszak. Micsoda gyönyörű s találó metafora „lelkemnek, régi gyermekes élete”. Mennyi tiszta, szép gondolat tölti el azt a gyermekes életet. Forgatom régi műveimet az ötvenes évekbeli tanulmányaim idejéből. Eddig észre sem vettem őket, valahogyan még meg is tagadtam gyermekes világukat, pedig mennyi tiszta érzés, remény, jövővágy halmozódott fel bennük! Most valóban újraélem őket. Igazat mond a vers. Tovább olvasom: „Boldog új évet kívánok, / Mindenki tovább bírja / E rettenetett E szamárságot, / Mint szegény, mint bírom én, én, / Gyönyörködve, / Óh, én szegény / Lelki kémény, / Boldog új évet kívánok.” Igaz: gyönyörködve bírjuk, szegény magunk a sok rettenetet és a sok szamárságot. Gyönyörködve, mert még hiszünk a világban, a művészetben, az Életben, bár a nap minden pillanatában megrendül ez a hitünk, lelkünk gyermekes életének öröksége. Bevallom, megrendült a hitem a zenében, keresem, vágyom vissza azt a régi énemet. Most már úgy érzem, eleget tudok a zenéből, a világból, hogy akár abba is hagyhatnám a „nem bírom tovább”-nak engedelmeskedve. Lelki zenét írtam egy lelketlen korban. Kinek? Miért? Én is afféle „lelki kémény” voltam és vagyok. „Őh, én szegény” – mondhatnám a költővel. De lássuk tovább, mit is mond Ady? „Ontom a füstjét / A szavaimnak, / Pólyálva és idegesen, / Be messze ringnak / Az én régi terveim, / Az én régi társaim is / De messze vannak, / Boldog új évet kívánok.” Öregszik nemzedékem, messzire kerültünk önmagunktól is, egymástól is. Nagyon szeretném, ha ott égnének lelkemben az új, nagy tervek, a jövő biztató látomása. Néhányszáz mű, zenei tétel húz vissza az időben: hová még tovább? A vers zárósorai talán még aktuálisabb az előzőeknél: „Új év Istene, tarts meg / Magamnak / S tarts meg mindenkit / A réginek, / Ha lehet: / Boldog új évet kívánok.
KINYITOM 2006 nagy, titkos KÖNYVÉT: tudom, hogy végig kell olvasnom, olvasnunk. Biztosan lesznek benne ÉGI és FÖLDI MÁGIKUS JELEK.