Kós Károly publicisztikája. Összegyűjtötte, sajtó alá rendezte, szerkesztette és az előszót írta Sas Péter. Pallas-Akadémia Könyvkiadó, Csíkszereda, 2014.
A polihisztor Kós Károly sokoldalú személyisége, munkája és művészete új megvilágításba kerül publicisztikai szövegeinek fényében. Ezen írásainak gyűjteménye 2014-ben jelent meg a Pallas-Akadémia Könyvkiadó gondozásában. A terjedelmében, tartalmában és külső megjelenésében egyaránt impozáns kiadvány Sas Péter gyűjtő és szerkesztő tevékenységének eredménye, aki a teljességre törekvés igényével Kós műkritikáit és recenzióit is belefoglalta.
A kötet Kós Károly írásait időrendben közli, kezdve az 1905-ben megjelent első publicisztikai írásával, s zárva a 90. születésnapja alkalmából kapott magyar állami kitüntetés átvételekor mondott beszédével, mely az Utunk folyóirat 1974. évi 9. számában jelent meg. Számos sorsfordító esemény történt Kós Károly életében a két szöveg megjelenése között eltelt közel hetven év alatt: budapesti építészkarrier, az első világháború kitörése, visszavonulás a sztánai házba, Trianon, a Kiáltó szó megjelenése, az Erdélyi Szépmíves Céh és az Erdélyi Helikon megalakulása, a második világháború, a szocialista rendszer nyomásának felerősödése. Rövid írások váltakoznak alaposabb értekezésekkel, de az eseményekhez fűződő szövegeiben kirajzolódik Kós mentalitása, kritikai magatartása és művészi hitvallása. Ugyanakkor elmondható, hogy publicisztikájának legnagyobb erénye az egyetemes érvényű megszólalásmód és a ma is időszerű gondolatok, problémafelvetések és megoldási javaslatok.
A félszázadnyi idő alatt sajtóban megjelent írásainak középpontjában – munkásságára oly jellemzően – szintén szülőföldje és népe áll. Sas Péter általános magyar közkincsként ajánlja Kós Károly életművének ezen darabját is, hiszen publicisztikájának gyűjteményes kötete szellemi örökségének elmélyültebb megismeréséhez nyújt támpontokat.