Klapka György – Scherer Zsuzsa: Az aranyember. Ulpius Ház Könyvkiadó, Budapest, 2013.
Aki magyarországi tévéadókat szokott nézni, kívülről ismerheti a Klapka-féle zálogház reklámját, azét a vállalkozásét, mely a Vámház körút 9. szám alatt található. Ezért is érdeklődve vettem kézbe e jelenlegi kötetet, mely riportkönyvnek és emlékiratnak egyaránt elfogadható.
Élettörténetét egyes szám első személyben Klapka György meséli el – ha pár szóban kellene jellemezni a könyvet, azt mondanám, hogy egyrészt dinamikus, magával ragadó, másrészt pedig az elbeszélésmód a nyílt, brutális, néhány helyen naturalista őszinteségű, és egyfajta münchhauseni nagyotmondás keveréke. Ugyanakkor nagyotmondásai mégsem légből kapottak, ugyanis azt, hogy Klapka ügyes és jó megjelenésű varieté-táncos volt és Nyugat-Németországban szabályos háreme volt jó megjelenésű nőkből, azt fényképekkel bizonyítja – mivel a kötet el van látva gazdag fényképanyaggal is.
Ami megfogja az olvasót, az a kendőzetlen őszinteség, ahogyan nemcsak sikereit, hanem bukásait és stiklijeit is feltárja. Nem ugorja át letartóztatásait és a börtönben töltött időszakot sem, és minden szégyenérzet nélkül mesél azokról a stiklikről, amik miatt már nem vonhatják felelősségre.
Aki arra számít, hogy Klapka könyvét pusztán csak elolvasva, a példáin elindulva sikeres vállalkozó lehet, csalódni fog. Érzékelheti ugyanakkor azt, hogy adott körülmények között miért is lehetett egy vállalkozó szellemű ember sikeres, és miért bukott a kezdeményezése más esetekben.
Klapka a kötet során végig nem felejti el, hogy nemcsak üzletember, hanem magánember is, és képes nagyon magával ragadó is lenni.
Végezetül pedig idézzük Klapka György saját végszavát: „A profi pénzcsinálónak, az Aranyembernek igazán nincs titka. Vagyok én egy szorgalmas ember, akinek akadt néhány ötlete, ezek megvalósításához kellő intelligenciája, vagánysága, kitartása, türelme és bátorsága. Ilyen, mint én, százezer van Magyarországon, több millió a világon – csak belőlük a felsorolt tulajdonságok közül legalább egy hiányzik”. Hogy ez így van ez? Az már minden olvasó saját szubjektív megítélésének kérdése. Klapka György megmarad életútjával, amit e könyvben az olvasó elé tár, a története iránt érdeklődők pedig a könyvvel.