Gömöri György: A rejtőzködő Balassi. Korunk Komp-Press Kiadó, Kolozsvár, 2014.
Balassi Bálint még életében gondoskodott arról, hogy izgalmas anyagot biztosítson későbbi kutatóinak. A mindössze negyven évet élt költő pályája tele volt ellentmondásokkal és rövid ideig tartó magasságokkal. Egy ilyen kaliberű életműhöz kellenek is a visszakapcsolások, hogy élő maradjon, sőt mi több, alakuljon a Balassi-kép. Erre vállalkozik Gömöri György, aki A rejtőzködő Balassiban a bujdosásában is megmutatkozó-feltárulkozó költőt követi nyomon. És rátalál.
A kötetet kitevő csaknem hatvan év alatt összegyűlt dolgozatok elsősorban Balassi lengyel kapcsolataival foglalkoznak, de kitérnek a kortársak szerepére is, széles művelődéstörténeti hátteret bemutatva. Emlékkönyves bejegyzések, korabeli feljegyzések kerülnek górcső alá, s a kötet éppen attól válik érdekessé, hogy ezúttal nem a műközpontúság, hanem maga az ember dominál.
Gömöri a maga tiszta érvelésű stílusával és jól dokumentált munkáival rávilágít a homályosabb Balassi-problémákra is. Körüljár fontos fogalmakat, így a 16. század egyik alapvető témáját, a patriotizmust, amelyről ezúttal nyomatékosan kiderül, hogy korról korra mennyire változik. Fel is vetül a kérdés, hogy ha nem esik el Esztergomnál vagy később, Mezőkeresztesnél, vajon milyen lett volna a katonaköltő patriotizmusa a Bocskai-felkelés után. De ugyanilyen érdekes szálakat bogoz ki Gömöri akkor is, amikor fogalomtisztázásokba bocsátkozik. A ’póka’ jelentését keresve eljut a pulykától a fiatalasszonyig, új értelmet adva Balassi egyik verssorának. A tanulmánykötet továbbá azt is bemutatja, hogy Balassi alkalmi udvarlásai között valóban egyedül az Annák látszanak biztosnak, hisz „Anna örök”, de kitér a Báthory családdal való kapcsolatokra és a kor ünnepelt angol költőjének, Sir Philip Sidney-nek magyarországi útjára is, több új adalékot hozzátéve az eddigi Balassi-szakirodalomhoz.
Saját bevallása szerint Gömöri tizenkilenc éves volt, amikor Balassi Bálint verseit olvasva először megfogalmazta magának hosszú távra elképzelt filológiai kutatótervét. A cél, minden lehetőt kideríteni a katonaköltő lengyel kapcsolatairól, a tervezettnél jobban sikerült, hisz jelen kötet ezen túl is mutat. Összegző, kitekintő, problémafelvető, ha kell, más kutatókkal vitatkozó. Egy olyan irodalomtörténész tollából született, aki elindult a Balassi Krakkóban írt saját verssel, s miközben pályája jelentős részében a XIX–XX. századi irodalom értelmezése és fordítása állt, a kedves költő, Balassi megmaradt érdeklődési körében. Ennek szép eredménye e mostani kiadvány.