Életének 88. évében, 2015. december másodikán elhunyt Juhász Ferenc kétszeres Kossuth-díjas, József Attila-díjas költő, a nemzet művésze. 1928-ban született Bián, az elemi iskolát szülőfalujában, a polgári iskolát Bicskén végezte. 1946-ban a budapesti egyetem szanszkrit-magyar szakára iratkozott be, de tanulmányait egy év múlva megszakította. A József Attila Népi Kollégium tagjaként 1948-ban folytatta egyetemi tanulmányait, később a Hunnia Filmgyár dramaturgja lett, majd 1951-ig a Könyvhivatalban és az Írószövetség lektorátusában dolgozott, 1974-ig pedig a Szépirodalmi Kiadó szerkesztője volt. Közben 1963-ban bekapcsolódott az Új Írás című folyóirat szerkesztésébe, 1974 és 1991 között a lap főszerkesztője is volt, 1992-ben részt vett a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia megalapításában. Első verseskötete, a Szárnyas csikó 1949-ben a Franklin Társulat kiadásában jelent meg, ezt Baumgarten-díjjal jutalmazták. A Sántha család című könyvéért 1950-ben József Attila-díjat, egy évvel később az Apám című elbeszélő költeményéért Kossuth-díjat kapott. Költészetének nyelvi forradalmát A tékozló ország című, 1954-ben napvilágot látott eposza hozta meg. 1965-től sorra jelentek meg kötetei, legutóbbi kötete a tavalyi Ünnepi Könyvhétre jelent meg, A végtelen tükre címmel.
Kilencvenéves korában, november 30-án elhunyt Csávossy György temesvári születésű költő, színműíró, mezőgazdasági szakíró és borász. A középiskolát szülővárosában a piarista gimnáziumban, a mezőgazdasági főiskolát Kolozsváron végezte. 1953-ig a bihardiószegi szőlészeti szakiskolában, 1953-tól a csombordi mezőgazdasági líceumban tanított, Csombordról ment nyugdíjba, azután Nagyenyeden élt. 1955-től közölt verseket, első kötete, a Fütyörészve 1962-ben jelent meg a Forrás-sorozatban. Gyermekverseket, továbbá színműveket és vígjátékokat is írt, amelyeket kolozsvári, marosvásárhelyi, szatmárnémeti, sepsiszentgyörgyi és temesvári színpadokon is bemutattak. A szőlészet és borászat tárgyköréből vett ismeretterjesztő, tudománynépszerűsítő írásokkal, cikksorozatokkal is rendszeresen jelentkezett. 2009-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével tüntették ki.
Bartis Attila volt az E-MIL Álljunk meg egy szóra elnevezésű estsorozatának vendége december 7-én a Bulgakov kávéházban. Az íróval – aki legújabb, A vége című regényét hozta el Kolozsvárra – László Noémi beszélgetett.
December 11-én és 12-én Kolozsvári Kikötő. Kárpát-medencei fiatal magyar írók találkozója címmel az Erdélyi Magyar Írók Ligája (EMIL), a Kolozsvár 2015 Ifjúsági Fővárosa eseménysorozata keretében megszervezte a fiatal magyar írók kolozsvári seregszemléjét a Bulgakov kávéházban. A kétnapos rendezvényen délvidéki, erdélyi, felvidéki, magyarországi és kárpátaljai fiatal szerzők olvastak fel műveikből és beszélgettek aktuális irodalmi kérdésekről.
A fiatal írók találkozója után, december 12-én megtartották az E-MIL díjkiosztó gálaestjét is. A Méhes György-nagydíjat 2015-ben Egyed Péter kapta, a debütdíjjal pedig Láng Orsolyát jutalmazták, Tejszobor című kötetéért.