"a Minden és a Semmi fölött"
Kereső  »
XXVII. ÉVFOLYAM 2016. 15. (701.) SZÁM – AUGUSZTUS 10.
 
Tartalomjegyzék Archívum
 
ZALÁN TIBOR
Az üres hely
Demeter Zsuzsa
Engem az íróasztalom szocializált – interjú Centaurival
SERESTÉLY ZALÁN
királyi magtár
Hans Bergel
A novella
Sigmond István
Negyedíziglen
Nagy Attila
Reményik Sándor halálának pontos körülményei
Solymár András
Szalonpunk
Haklik Tamás
Black Jack (II)
BENE ZOLTÁN
Öregek, fiatalok
Tamás Dénes
Az élő ház
Szőcs István
Hírük, nevük – és hírig-azgatóik
Papp Attila Zsolt
„Kik nőt vesznek, mint egy szép állatot”
Bréda Ferenc
THEATRUM TEMPORIS. Levelek az utókornak
Antal Balázs
Fanyar dalok könyve
Pap Ákos
Amikor a pokol ajtaja bétevődik
Demeter Zsuzsa
Témák és tabuk a harmadik Korunkban
Jakabffy Tamás
Nyári Teremtés
Túros Eszter
Tűzzel festők
 
Túros Eszter
Tűzzel festők
XXVII. ÉVFOLYAM 2016. 15. (701.) SZÁM – AUGUSZTUS 10.


Tűz által szabadon címmel nyílt kiállítása a Muravidék Baráti Kör Kulturális Egyesületnek a Csíki Székely Múzeum Kossuth utcai galériájában. A Csíkszeredában június 23. és július 22. között bemutatott vándortárlaton olyan alkotók szerepeltek tűzzománc képeikkel, mint Bessenyei Valéria, Czirok Ferenc, Czóbel Marianna, Elekes Gyula, Gergely Judit, Hernádi Paula, Hollósy Katalin, Kőrösi Papp Kálmán, Morvay László (1947–2004), Papp Olívia, Rácz Gábor, Végh Éva és Zsuffa Péter, felvonultatva a tűzzománc technikák gazdagságát, illetve a különböző eljárások eredményezte képalkotó lehetőségeket.

 

A kiállítók, a kortárs magyar tűzzománcművészet ismert alakjai, szakmai képzettségük tekintetében több irányból érkeztek, ami munkáikon is jól érzékelhető. A vegyészmérnök, a festő, a grafikus, az ötvös tűzzománcai egymás mellett különleges, izgalmas képet mutatnak, időnként szinte megtévesztik a nézőt festőiségükkel, elektrografikákra emlékeztető megoldásaikkal, akvarelleket idéző színáramlásaikkal, vagy éppen a felületek játékának fotorealisztikus térhatásával. A tűzzománc művészetével gyakran társított dekorativitás, díszítő funkció itt kissé háttérbe szorul, a technika időnként feledésbe merül, és ezt az érzést még a jellegzetesen tűzzománcos megoldások sem feltétlenül hozzák vissza, vagy ha mégis, akkor abban az értelemben, hogy folyton rácsodálkozunk a tűzzománcban rejlő lehetőségek sokféleségére. A kiállított képeknek ez a minthajellege a tűzzománc tehcnikáinak bravúros műveléséről árulkodik, egészében szemlélve a kiállítást, úgy tűnhet, hogy minden kép egy-egy kísérlet is a tűzzománc műfaji lehetőségeinek gazdagítására, határainak tágítására. Ugyanakkor folyamatosan jelen van a tűzzel való festés, az anyagok és a tűz játékából adódó színjátékok kiszámíthatatlansága, finomsága. Időnként a véletlenszerűség uralja a képet, olyannyira, hogy annak témáját is meghatározza.

 

Máskor épp az ellenkezője történik, és ez a játék kordában tartható, a véletlenszerű csupán a jól körülhatárolt felületeken, határozottan kontúrozott alakzatokon belül kap szerepet. A gyakran alig érzékelhető technikákat felsorakoztató, mégis a technikai gazdagságról tanúskodó kiállítás nemcsak a különböző eljárások tekintetében tartogat meglepetéseket.

 

A tűzzománc tájak, látomások, mesebeli alakok, bibliai figurák és történések, időnként dekorativitásba hajló, máskor azt tudatosan mellőző képesemények finom átmeneteikkel, gazdag árnyalataikkal, a felületek fényjátékaival, különböző korok zománcművészeti hagyományaiból építkező kompozícióikkal ritkán tapasztalható együttesbe szerveződve adnak ízelítőt a mai magyar tűzzománcművészetről.

 

 

 

 




Proiect realizat cu sprijinul Primăriei şi Consiliului Local Cluj-Napoca
Kiadványunkat Kolozsvár Polgármesteri Hivatala és Városi Tanácsa is támogatja

Redacţia Helikon susţine şi promovează municipiul la titlul de Capitală culturală europeană
Szerkesztőségünk támogatja a Városi Tanácsot az Európai Kulturális Főváros cím elnyerésében