Április 19-én hetvenesztendős lett volna. Alakja alkotásaiban, kitartó küzdelmében, keserű csalódásaiban, sikereiben, cseppekben mért elégedettségében és forrongó elégedetlenségében percről percre, óráról órára, napról napra elénk tűnik, és minket, barátait, munkatársait, ismerőseit párbeszédre késztet mindarról, ami pillanatra sem hagyta megnyugodni, s amit tőlünk is számon kérne továbbra is. Mindenekelőtt a hiteles művészi értékek védelmét, a tudományos kutatás kompetenciáját s nem utolsósorban annak birtokbavételét, ami már régen sajátunk kellene legyen, vagy ha az volt, akkor annak is kell maradnia... Ez a bizonyos sajátunk pedig zenei anyanyelvünkhöz kötődő nemzeti művészetünk mind népzenei, mind műzenei valóságában.
Számon kérő ars poeticája vetítődött ki egész életműve minden alkotásában, kezdve a tanuló évek reményekkel teli optimizmusával. A sorjázó képek között nehezen válogatva, íme, egynéhány belőlük: a zeneszerzést Kolozsváron, Jodál Gábor professzor osztályában tanulta, tanári tevékenységét a marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Főiskolán végzi 1963-tól 1987-ig, ugyancsak itt születnek meg zömmel színpadi, énekkari, kamarazenei, szimfonikus zenei alkotásai, és itt írja meg kritikusi-zenetudósi munkáit, tanulmányköteteit, itt veti papírra zeneetnográfiai kutatásainak eredményeit.
Aztán, 1988-tól a szombathelyi évek következnek. Magyarországra való kiköltözése után is a régi vágtató tempóban végzi munkáját.
Itt valósul meg elméleti főműve, az Erdélyi harmóniás éneklés a XVIII. században, amely a kiadás viszontagságait elszenvedve végül is az Akadémia millenniumi pályázatán Arany Díjat nyer. E feltárt harmóniás énekek szépségükkel, hitelességükkel, történelmünk zenei elevenné tételével arra ihletik zeneszerzőinket, hogy nagyobb lélegzetvételű művekben idézetként, kollázsként, avagy feldolgozva és továbbgondolva elévülhetetlen üzenetüket, a maguk színes sokféleségében továbbítsák majd közösségünk felé.
2000. október 1-jén, a zene nemzetközi világnapján tartotta meg szerzői estjét Debrecenben, amely még keresztmetszetnek is kevés volt gazdag életműve bemutatásához. Íme, néhány az itt megidézett művekből: Imák hegedűre és orgonára (1999); Közmondások. 4 tizenkét fokú kánon (1972); Duó szaxofonra és fagottra (1984); Énekek éneke című férfikari mű (1972); Öt darab orgonára 1998. Végül Öt zsoltár vegyes karra és orgonára zárta a szerzői est műsorát. Az 1991–92-ben komponált zsoltárokon végig érezhető a rendszerváltás szűkebb pátriájában, Erdélyben lezajlott drámai események emléke.
A hetvenes évfordulóról az életmű megőrzésére és népszerűsítésére alakult Szabó Csaba Nemzetközi Társaság szerzői lemezzel emlékezik meg, amely kamarazenéjéből és kórusművészetéből nyújt gazdag válogatást. Ugyanakkor a társaság „Szabó Csaba előadói díjat és pályadíjat” hirdet meg gyermek- és ifjúsági, felnőtt férfi-, női és vegyes karok részére (főiskolás kórusokat is beleértve) azzal a céllal, hogy Szabó Csaba kórusműveinek előadását szorgalmazza és népszerűsítése.
Hetvenedik, sorban a harmadik már meg nem élt születésnapján az életmű pillanatképei mellett emlékképek sora is ellibben előttünk. Bennük szomorú emlékek képe is. Az egyik az itthon-otthon ikerszavunk jelentésköréhez kötődik. Sajátosan magyar vándorsorsot tükröző ikerszó ez, bánatosan egyedülálló, és lefordíthatatlan, akár a külhon magányossága. Barátom, osztálytársam és küzdőtársam, Szabó Csaba 1989 őszén egy ígérettel teli napsütéses délelőttön így búcsúzott tőlem otthon a kolozsvári Zeneakadémia bejáratánál: „De visszajövök!” Azóta egy sok-sok eseményben gazdag jó másfél évtized telt el s vele együtt az ő itt-léte is. Akkor, 2000 októberében, ő hívott meg házigazdának itthoni estjére. A műsor konferálása végén felsejlett bennem a bizonyosság: mi otthon mégsem váltunk el. Művei, írásai tükrében mindig is nálunk maradt. Ám művei, írásai üzenetét ma már itthonon-otthonon túl az örökhazából irányítja felénk, bizonyára azzal a reményteljes meggyőződéssel, hogy mi éppoly bensőséges szerető aggódással idézzük meg életútját s benne élményformáló útjukra bocsátott alkotásait, ahogyan ő létrehozta őket értékeink, zeneművészetünk, zenei anyanyelvünk óvásáért. Tegnap is, ma is, holnap is.