1770 nagyszerű év Mozart számára; január 5-én tartja első itáliai hangversenyét, március 15-én megkomponálja első vonósnégyesét, július 5-én megkapja a legmagasabb pápai kitüntetést, az Aranysarkantyú-rendet (ezt a kitüntetést Mozart előtt csak Orlando di Lassonak adományozták a muzsikusok közül, Gluck és Dittersdorf csak a kitüntetés második fokozatát kapta meg) és ezt egy tizennégy éves „gyermek érdemelte ki természetfölötti zenei tehetségével. És a sikersorozat folytatódik; október 10-én a bolognai Academia Filarmonica felveszi Mozartot tagjai sorába. Díszes diplomát kap, és ezzel mintegy befejezettnek is tekinthető a tanulmányi évek sora 1763-tól 1770-ig. Ez a diploma afféle érettségi bizonyítványnak számít és egyben egyetemi záró diplomának is. Hadd álljon cikkünk végén ez a becses okmány. De még hátra van az 1770-es év legnagyobb megvalósítása, a Mitridate, Re di Ponto című háromfelvonásos opera seriaja, amelyet az év december 26-án mutatnak be Milánóban. Az apa hazaírott leveleiben beszámol az énekesek különféle cselszövéseiről, arról, hogy Mozart zenéjét néhány helyen Gasparini változatával akarták behelyettesíteni. Lehetséges, hogy a hat órát tartó előadás (balettbetétek, más szerzők darabjaival együtt) keretében valóban keverték is az előadók a különböző zenéket a kor szokásainak megfelelően. Mozart operája mindennek dacára (Mozart több áriát újraírt valószínűleg azért, mert az első változat valamiért nem nyerte el az énekesek tetszését) 22 előadást ért meg. Akkoriban, a mennyiségében is fantasztikus olasz operatermést és a közönség újdonság iránti felfokozott igényét tekintve rendkívüli sikernek számított.
A tizennégy éves Mozart megismerte Európát és Európa is megismerte Mozartot. Hogy milyen volt ekkoriban Mozart, azt a Grove-monográfia szerzője, Stanley Sadie így jellemzi: „Az utazás 15 hónapja alatt Mozart mind gyakrabban fűzött utóiratokat apja leveleihez, többnyire nővérének címezve, amelyekben Leopold éles, határozott, részletes beszámolóit lelkes, kisfiús megfigyelésekkel vagy szeretetteli jókívánságokkal, esetenként némi képtelen obszcenitással egészítette ki. Későbbi bejegyzései gyakran tartalmaztak salzburgi lányoknak szóló, rejtjeles szerelmi üzeneteket.” Nyilván Leopold is olvasta ezeket az utóiratokat és íme, a rendkívül szigorú apa (ahogyan Leopold az utókor tudatában máig él!) nem utasította rendre rakoncátlankodó fiacskáját, nem javított bele és nem is törölte ki azt, amivel bizonyára nem értett egyet; hagyta kibontakozni fia lelki életét, nem vette el tőle ezeket az örömöket, nem vágta le szellemszárnyait.
Mozart örömre, lelkesedésre, boldogságra született. Az első olaszországi út maradandó nyomot hagyott Mozart lelkében, szellemében. Drámai alkat lévén, már egészen kicsi gyermekként is rögtönzött operai stílusban szerelmi- és bosszúáriákat – szorosan kapcsolódott az opera műfajához, és ennek akkoriban Olaszország volt a mindenható központja. Mozart szelleme teljesen operáiban bontakozik ki. Szimfóniáin is megérződik operai-színpadi beállítottsága. Mozart tipikusan operacentrikus alkotó. Ezt nagyon fontos tudni. Kamarazenéjébe is belelopakodik a színházi látásmód, a témák, formarészek szcenírozása. Operáiból sokféle zenei rész – nyitány, áriák, énekegyüttesek – illeszkednek be hangszeres muzsikájába. Az ilyen átváltások, átfedések a legnagyobb természetességgel, könnyedséggel teszik átjárhatóvá a műfajok közti határzónákat, ami például a szimfonikus beállítottságú Beethoven számára szinte átjárhatatlannak bizonyult egyetlen operája megalkotásában. A romantika százada óta az operaszerző, illetve szimfonikus alkotó típusa élesen elkülönül egymástól. Ez manapság teljesen megszokott jelenség, Mozart idejében még sok zeneszerző harmonikusan egyesítette magában e kétféle típust.
Mozart esetében ehhez még egy szerencsés alkotói ötvözet is járul: a komikum és tragikum iránti egyenlő fogékonysága és az a rendkivüli képessége, hogy töretlenül és hirtelen váltással tud átlépni egyik lelkiállapotból a másikba. A Mitridate-t megelőzően már komponált egy opera buffat is, a La finta semplicet (1768-ban, tehát tizenhárom évesen) és egy bájos lírai daljátékot, a Bastien und Bastienne-t (feltehetően ugyancsak 1768-ban).
Egy másik zenei ötvözet Mozart világában az egyházi zenéjébe behatoló világias hangvétel, illetve e kettő zseniális összeolvasztása. Négy, ekkoriban komponált miséje közül a mai koncert életében is feltűnik a „Waisenhaussmesse” (1768-ban írt Missa solemnise) és a Dominicus-mise (1769). Ha egy mű „melléknevet” kap, az azt jelenti, hogy a zenei köztudat megkülönböztetett figyelemmel fordul feléje, őrzi, ápolja a művet. Rendkívüli dolog ez egy tizenéves ifjú alkotásai, ráadásul nagyszabású egyházi zenék esetében. Nagyfokú szellemi érettségről tanúskodó művek, gazdag inspirációjú muzsika válthatja ki ezt az elismerést. Nem véletlenül bontakozott ki viszonylag korán Mozart életművében ez a felfokozott érdeklődés a templomban felhangzó zene iránt. Kora gyermekségétől templomokban muzsikál, orgonázik, rögtönöz és persze sokféle egyházi zenét hallgat. Más szerzők egyházi műveit szorgalmasan lemásolja. Egyszerre voltak ezek mintadarabok és zeneszerzői versengésre ösztönző „feladványok”. Mozartban megszületik a becsvágytól hajtott nemes versengés mindent lebíró energiája: ez hajtja majd előre pályáján.