Hallgatom a világ híreit és azt értem belőlük, hogy igazából semminek nincs csakis a maga története. Más népnek is égett az erdeje, és elverte a jég a házait. De közvetett és gyenge vigasz ma a gázai övezet számára és a Rába mente számára bármi más a világtörténelemből, mint ami az ő heveny kínjaikat, szorult helyzetüket enyhítheti. Olyan pedig a sorscsapások közepette nincs! Előtte van, vagy utána szokott eljönni. Akkor pont nincsen. Elfogy a világ, elfogy az idő, elfogy az út a láb alól, a lét alól. Valójában semminek sincs csupán a maga története. Ez alakul napról napra. Erre gondolhatott Radnóti, amikor azt foglalta költeménybe, hogy lehet valakinek csak térkép e táj, csak te, aki szülötte, szeretője vagy, tudod, hol született rajta Vörösmarty Mihály, vagy túl a rím hívásán, bárki más, a névtelen szomszédok, honfitársak vagy csak egyszerűen kortársak, a mindenkori földlakók. Zorán most épp arról énekel – az én elromlott, bántott, túlérzékennyé tett fülemben ez is holmi program, stratégia, távlati adatokat hordozó honlap – hogy „lehet ott fenn egy ország, amit sosem rontunk el”...
Van-e olyan föld, falu, haza, ország, olyan táj, melyet sosem rontunk el, nem környezetszennyezünk és el se veszítünk, hibánkból, nemtörődömségből? Hány tájon mennyi nosztalgiázó gravitáció hívja vissza lakóit, hőseit és méltatlan kisembereit, akik hűtlenek lettek, földönfutók és szerencsétlenek. A megtalált új édenek, paradicsomok tulajdonképpen valamennyien az Atlantiszaink. És Atlantiszaink bizony időnként a víz alatt, tűz alatt vannak. Elesnek katonáik, bástyáik, királynőik és parasztjaik. Mert nincs olyan táj, olyan ország, amelyet sosem ront el az ember.
Most hallom az újabb bölcsességet és örülök ennek a jó hírnek is, annak, hogy újra megfogalmazza valaki. Hogy a régi, elsüllyedt igazságok, a legbelsőbb tényezőbe ágyazott tanítások saját felfedezések gyanánt bukkannak fel az ösztön, a szándék, az akarat mélységeiből. A békéhez nem vezet út, mondja most egyik, a béke maga az út. Csak aztán megtartsátok.