"Kövess! Most repülhetsz velem!"
Kereső  »
XXIX. ÉVFOLYAM 2018. 14. (748.) SZÁM – JÚLIUS 25.
 
Tartalomjegyzék Archívum
 
Papp Attila Zsolt
Önmagunk kortársa
Demeter Zsuzsa
A régiségben az a jó, hogy nincs bóvli benne - beszélgetés Gábor Csilla egyetemi professzorral, irodalomtörténésszel
WOLFGANG BORCHERT
Rövidprózák
Eszteró István
Versek
Bogdán László
Az Ezüst Páholy zavaros ügyei (II.)
Szabó R. Ádám
Rozsé 2.0
Szendi Nóra
Semmi értelme
OZSVÁTH ZSUZSA
Készült Magyarországon
Bájer Máté
Versek
Láng Orsolya
Goethingen 6. A krónikás egy napja
Goron Sándor
Versek
Kui János
Megélni a lehetetlent
Balaton László
Dombalja
Jakab-Benke Nándor
Prizma vagy tükör?
Kiss Melinda
Társadalmi Reflexió. A GroundFloor Group
Tamás Dénes
Egy nap két világfolyam között
ANDRÉ FERENC
Szorongásnapló
Egy talált hangya megtisztítása
Jakabffy Tamás
Horváth Bálint és az énekhang
Kollár Dávid
Elveszett paradicsom?
 
ANDRÉ FERENC
Egy talált hangya megtisztítása
XXIX. ÉVFOLYAM 2018. 14. (748.) SZÁM – JÚLIUS 25.


Németh Bálint: A hangyák élete. Magvető–JAK. Budapest, 2018.

 

Németh Bálint versei a hiányt mint jelenlétet járják körül. A perpektívákat rendre szétszálazza, elmosódik a határ megfigyelő, megfigyelt és elbeszélő között. Folyamatosan szemlélődik, reflektál és engedi, hogy felemésszék a történeteket az asszociációk. Megfigyeli a hangyákat, a verset, mely által a megfigyelésről beszél, megfigyeli saját magát és megfigyeli a megfigyelést is. Számára az írás egyszerre a felejtés és a feltárás eszköze, ahogy kapcsolódási pontokat hoz létre a hiány, a kávé, az élet, a halál, a hangyák és a nyelv között.

 

Az átjárások precíz költészete ez, ahogy észrevétlenül egyensúlyoz az asszociációk mentén, közben a hangyák széthordják a kihullt kávézaccba szórt elkeseredést. Amit egyik versben állít, azt a következőben visszavonja, minden kijelentést próbál tökéletesre hangolni, mielőtt az felszívódna a padló repedésein. Távolságtartása képezi meg a feszültséget, megnyitja az olvasó előtt a szövegeket, majd egy óvatlan pillanatban kisétál belőlük, hogy az invazív fajok elfoglalhassák a házat. Megfigyeléseit átitatja a Heisenberg-féle határozatlansági reláció, minél pontosabban kiismeri a hangyák szokásait, annál mélyebbre téved el önmagában. Úgyhogy tandorisan engedi ömleni a nyelvet, mely látszólag tetszőlegesen áramlik, de voltaképp precíz összefüggésrendszereket hoz létre a félbemaradt mozdulatok kiterített idejében. Keserűsége ellenére egyfajta ontológiai derűvel nyilvánul meg, még ha olykor engedi is a környezetét kifordulni önmagából.

 

Mindig a látszatok mögé néz, lebontja az elsődleges síkon felépülő képeket és új mozaiktereket épít belőlük. Borsik Miklós illusztrációi pedig remekül segítenek a hangulat megteremtésében, ahogy bizonyos értelemben fokozatosan felcserélődik egymással az elbeszélő és a rovarkolónia, a megfigyelő és a megfigyelt, a grammatika és a kávézacc. Magába fordul az idő, szétroncsolja a tájékozódási pontok közt megképződött szimmetriát, és észrevétlenül vezet félre, hogy „ne feledkezzünk meg az apró repedésekről sem.” (20.) A kényszeres megfigyelés segíthet feldolgozni a hiányérzetet és elviselni a magányt, amit bírni kell, mert a hangyák a testsúlyuk hatszázszorosát is elbírják.

 

 




Proiect realizat cu sprijinul Primăriei şi Consiliului Local Cluj-Napoca
Kiadványunkat Kolozsvár Polgármesteri Hivatala és Városi Tanácsa is támogatja

Redacţia Helikon susţine şi promovează municipiul la titlul de Capitală culturală europeană
Szerkesztőségünk támogatja a Városi Tanácsot az Európai Kulturális Főváros cím elnyerésében