Kevés olyan szerzőt ismerek, aki hamarabb írta volna meg a doktori dolgozatát, mint az első verseskötetét.
Székely Örs sokáig várt irodalmi debütjét lehetetlen volt nem észrevenni: a Makói Medáliák és a Communitas Alkotói Ösztöndíj mellett tegnap vette át a Román Írószövetség magyar irodalmi debütdíját is, ma pedig a Méhes György-debütdíjasok soraiban említhetjük őt ostinato című verseskötete kapcsán, amely a Fiatal Írók Szövetsége gondozásában jelent meg 2020-ban. Nem is volt annyira váratlan vagy előreláthatatlan ez az áttörés, hisz nem mondhatjuk, hogy feltétlenül szüksége lett volna egy önálló kötetre ahhoz, hogy feltűnjön a kortárs irodalmi horizonton. Két erdélyi generációs antológiában is szerepelt már verseivel (2014-ben a Mozdonytűzben, majd a címtelen föld. fiatal erdélyi metamodern líra című válogatásban 2020-ban), valamint magyarországi antológiákban (például a Lehetnék bárkiben).
De nem csupán jelenlét és nyomdafesték teszi a költőt, még ha erről többen meg is feledkeznek napjainkban.
Székely Örs szigorú és precíz költő, lírájában nem fér meg semmi sallang vagy fölösleg. Jól ismeri az olvasás és a szöveg linearitását, mégis olyan határozottan lép ki belőle, mint az iskolai kórusból. Gyakran ismételgetett közhely pályakezdő szerzők méltatásában, hogy hosszú, bizonytalan kutatás után végre „megtalálta a saját hangját”. Csakhogy ez Székely Örsre nem igaz. Ő nemcsak a hangját találta meg, hanem zenéjét, festészetét, filozófiáját is. Nem görcsös megfelelési kényszer vagy valahová tartozás formálja líráját, hanem ösztönös, tudatos kíváncsiság. Előbb a madarak szomorúságát akarja megérteni, csak utána a többit. Gyengéd, mégis hihetetlen erővel bíró versek ezek.
Egy újabb fiatal szerzőket illető klisé a formaversek kérdése: hol anakronizmus, hol érdem – Székely Örs versei azonban könnyed eleganciával lavíroznak a kötött formák között: romló vagy szándékosan elrontott minták látlelete ez. A háttérben Hölderlin, Frida Kahlo, Bach csendülnek fel, színtiszta líramuzsika. Székely Örs magabiztos, független szerző, nem szorul dicséretre, méltatásra – és már egy zsák hagymára sem. Gratulálok sikereihez, hallgassuk még sokáig!
A laudációk 2021. június 3-án hangzottak el az E-MIL díjátadó gáláján.